پرسش و پاسخ در خصوص جشنواره ملي حركت

چند پرسش و پاسخ در خصوص جشنواره ملی حرکت: 

س. آیا دانشگاه می‌تواند بدون برگزاری جشنواره دانشگاهی در جشنواره ملی حضور داشته باشد؟
ج. بله. بنابر دستورالعمل حضور در بخش نمایشگاهی جشنواره ملی بدون پیش‌شرط است.

س. آیا دانشگاه می‌تواند نمایشگاه جشنواره داخلی حرکت را بعد از برگزاری جشنواره ملی برپا کند؟
ج. بله.

س. زمان و مکان جشنواره ملی؟
ج. ۳ تا ۵ مهرماه ۹۵. دانشگاه شهید باهنر کرمان.

س. آدرس سایت جشنواره؟
ج. www.harekatfest.ir

س. آدرس سامانه ارسال آثار جشنواره
ج. www.harekatfestreg.ir

س. نام کاربری و کلمه عبور برای ورود به سامانه
ج. نام کاربری و کلمه عبور در اختیار کارشناس انجمن علمی دانشگاه قرار می‌گیرد. ‌اگر چنانچه دانشگاه شما کارشناس انجمن علمی ندارد، نام کاربری در اختیار مدیر یا معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه یا هر کدام از کارشناسانی که دانشگاه معرفی نماید، قرار می گیرد. برای اطلاع بیشتر با کارشناس مسئول انجمن‌های علمی دانشجویی (خانم اکبری) با شماره ۸۲۲۳۳۲۶۱ تماس بگیرید.

س. آخرین فرصت ارسال اثر
ج. دوشنبه ۳۱ خرداد

س. امکان تمدید مهلت برای ارسال اثر وجود دارد؟
ج. به علت آن‌که داوری آثار فرآیندی زمان‌بر است و از آن‌جا که این دوره جشنواره در اوایل مهرماه برگزار می‌شود، عملا تمدید زمان ارسال آثار فرصت داوری را کاهش می‌دهد و ترجیح بر آن است که داوران فرصت کافی برای ارزیابی داشته باشند.

س. آیا دانشگاه‌ها می‌توانند داوران مرحله دانشگاهی را برای مرحله ملی معرفی کنند؟
ج. بنابر سنت دوره پیش از دانشگاه ها خواسته خواهد شد تا از بین استادان مشاور و یا دانش‌آموختگانی که سابقه مقام در جشنواره ملی دارند افرادی برای داوری در سطح ملی معرفی نمایند. دبیرخانه مرکزی با بررسی رزومه های ارسالی از جانب دانشگاه از برخی داوران پیشنهادی برای داوری جشنواره ملی دعوت خواهد کرد. در این مورد از طرف وزارتخانه با دانشگاه‌ها مکاتبه خواهد شد.

س. در بخش دانشگاه برگزیده کدام دانشگاه‌ها رقابت خواهند کرد؟
ج. همه دانشگاه‌های حاضر در جشنواره در این بخش ارزیابی خواهند شد. ملاک‌های ارزیابی معیارهایی است که در فرم داوری دانشگاه برگزیده آمده است. ارزیابی بر مبنای «گزارش عملکرد دانشگاه در حوزه انجمن‌های علمی دانشجویی» انجام می‌پذیرد.

س. محتوای گزارش عملکرد دانشگاه؟
ج. گزارش عملکرد دانشگاه صرفا باید انعکاس عملکرد دانشگاه در حوزه انجمن‌های علمی باشد و نه عملکرد انجمن‌های علمی. گزارش عملکرد دانشگاه باید انعکاس و گزارشی از شیوه مدیریت دانشگاه در قبال انجمن‌های علمی دانشجویی، عمل به آیین‌نامه، جلسات شورای حمایت و نظارت دانشگاه، برگزاری جشنواره دانشگاهی حرکت و ... باشد.

س. بازه زمانی گزارش عملکرد دانشگاه؟
ج. فروردین تا اسفند ۹۴.


س. گزارش‌های ارسالی از جانب انجمن‌ها و دانشگاه‌ها در اختیار عموم قرار خواهد گرفت؟
ج. بلی. با هدف تکثیر ایده‌های موفق گزارش فعالیت‌های انجمن‌های برتر برای استفاده عموم منتشر خواهد شد.

س. گزارش ارسالی در هر حوزه رقابتی آیا می‌تواند شامل فعالیت‌های غیرمرتبط انجمن باشد؟
ج.‌ توصیه اکید می‌شود تنها گزارش‌ فعالیت‌های مرتبط با حوزه رقابت در سامانه بارگذاری شود. برای مثال انجمنی که برای جایزه «انجمن علمی فعال در حوزه آموزش» کاندیدا شده است، باید گزارشی را که منحصر به فعالیت‌های آموزشی است، ارسال کند. ارسال گزارش دیگر فعالیت‌ها نه تنها مثبت و مفید نیست  که به علت به اشتباه انداختن داور می‌‌تواند تاثیر منفی در ارزیابی داشته باشد.

س. کیفیت و زیبایی ظاهر گزارش چقدر اهمیت دارد؟
ج. تا ۱۵ درصد ارزیابی داور جشنواره بر همین اساس انجام می پذیرد. لذا تهیه گزارش شکیل و با ظاهری خوب و در عین حال جامع و با اطلاعات کافی بسیار مهم است. تاکید می‌شود گزارش فعالیت در این دوره جشنواره اهمیت بسیاری دارد و وقت گذاشتن برای این موضوع حتما نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

س. حداقل اطلاعاتی که در گزارش فعالیت انجمن باید منعکس شود را از کجا بدانیم؟
ج. مبنای داوری معیارها و شاخص های مشخص شده در فرم های داوری است. اشاره نکردن به اطلاعاتی که داور بر اساس آن داوری می‌کند، یا اشاره گنگ و مبهم ممکن است به ارزیابی ضعیف کار شما منجر شود. داور قرار نیست گزارش شما را «تصحیح» کند، بلکه گزارش باید آن‌قدر «گویا» و «روشن» باشد که داوران در اولین نگاه اطلاعات مورد نیاز خود را برای داوری دریافت کنند. هر چه در این بخش وقت بیشتری صرف کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت (تاکید چندباره). پیشنهاد ما به شما این است که اولا تدوین گزارش کامل، شفاف و با ظاهری خوب را با دقت و ظرافت و حساسیت ویژه پیگیری کنید، ثانیا از فرم‌های نمونه منتشر شده در سایت جشنواره الگو بگیرید و ثالثا ادعاهایی که در گزارش خود مطرح می‌کنید را مستند کنید. برای مثال اگر در گزارش آمده که کارگاهی با صد و پنجاه دانشجو برگزار شده، تصویری که تعداد دانشجویان را بصورت تقریبی نشان دهد، ضمیمه کنید؛ یا اگر برنامه‌ای بصورت ملی برگزار شده باید نشان داده شود که واقعا برنامه ملی بوده و افراد از اقصی نقاط کشور حضور داشته‌اند؛ یا اگر در موردی دیگر مقام و عنوانی توسط انجمن کسب شده است، مستنداتی دال بر آن اضافه شود.‌طبعا داوران بر مبنای مستندات ارائه شده ارزیابی خواهند کرد.

س. فرم شماره یک (موجود در سامانه) حتما باید امضا و اسکن شود؟
ج. بله، اگر فرم امضا و مهر نشده باشد معتبر نخواهد بود و طبعا آثار دانشگاه داوری نخواهد شد.

س.‌ اطلاعاتی که در فرم شماره دو توسط دانشگاه کامل می‌شود اگر اشتباه باشد یا توام با اغراق یا نقص باشد ایجاد مشکل می‌کند؟
ج. اطلاعاتی که در این فرم پرشده و ارسال می شود از طرق مختلفی راستی آزمایی خواهد شد. هرگونه نقص در ارایه این اطلاعات به معنای حذف آثار در بخش رقابتی خواهند بود.

س. دانشگاه اثری در بخش انجمن علمی خلاق ندارد یا نحوه شرکت در آن را نمی‌داند؟
ج. شرکت در بخش انجمن خلاق بمراتب ساده تر از بخش انجمن فعال است، چرا که این بخش تنها «یک فعالیت» را مبنای ارزیابی قرار می دهد. در واقع عدم شرکت در این بخش به این معنی است که در یک بازه یک ساله کوچک ترین فعالیت خلاقانه‌ای انجام نپذیرفته است! از آنجا که این گزاره به دور از واقعیت‌های جاری در دانشگاه‌ها است، حتما توصیه می‌شود در این بخش خلاقانه‌ترین فعالیت‌های دانشگاه خود را منعکس نمایید، خصوصا حوزه‌های رقابت این جایزه به نحوی درنظرگرفته شده که هم طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها را پوشش دهد و هم اگر فعالیت‌های یک انجمن در هیچکدام از حوزه‌ها قابل عرضه نباشد، در حوزه رقابتی «آزاد» شرکت کند. این فعالیت‌ها که در قالب یک پوستر ارایه خواهند شد در جشنواره ملی در مکان مخصوص «نمایش آثار و فعالیت‌های انجمن‌های علمی خلاق» در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت.

س. داوری انجمن خلاق چه تفاوتی با داوری انجمن فعال دارد؟
ج. در بخش انجمن علمی خلاق دو مرحله داوری انجام خواهد شد. مرحله نخست همانند داوری در بخش انجمن فعال است و بصورت متمرکز انجام خواهد شد. در مرحله دوم آثاری که بیشترین امتیاز را در مرحله نخست آورده‌اند همزمان با جشنواره ملی فرصت ارایه در مقابل داوران جشنواره را خواهند یافت. مدت زمان ارایه تجربه فعالیت حداکثر دو دقیقه خواهد بود.

س. زمان اعلام نتایج مرحله اول داوری بخش انجمن خلاق؟
ج. هفته اول شهریورماه

س. هر انجمن در چند حوزه رقابت می‌تواند حضور داشته باشد؟
ج. محدودیتی وجود ندارد.