نهمین جشنواره حرکت به صورت بین المللی برگزار خواهد شد

 نشست خبری ویژه نهمین جشنواره ملی حرکت با حضور دکتر فضل الله ایرجی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، ،دکتر کرمی؛ کارشناس وزارت علوم، دکتر بصیری، معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر حسینخانی، سرپرست روابط عمومی دانشگاه، آقای یوسف زاده، مدیر کل فرهنگی و اعضای شورای هماهنگی جشنواره ملی حرکت و جمعی از دبیران انجمن های علمی دانشجویی و خبرنگاران و اصحاب رسانه در روز پنج شنبه 27 خرداد 95 در سالن کنفرانس مرکزی دانشگاه شهید باهنر تشکیل شد.

در ابتدای جلسه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، ضمن بیان خیر مقدم به مهمانان و حاضران، مطالبی پیرامون اهمیت و اهداف جشنواره ملی حرکت و قابلیت ها، توانمندی ها و مشکلات دانشگاه شهید باهنر برای برگزاری و میزبانی این جشنواره بزرگ، بیان کرد و از فعالان انجمن های علمی و اصحاب رسانه خواست که درباره ابعاد گوناگون این جشنواره پرسش های خود را در حضور دکتر ایرجی مطرح کنند. 
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، گفت: امیدواریم امسال برگزاری نهمین جشنواره ملی حرکت به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان متفاوت تر از هشت دوره قبل باشد و رویدادهای جدیدی طی برگزاری آن رقم بخورد. 
وی افزود: سعی داریم امسال در نهمین دوره جشنواره ملی حرکت، بخش بین الملل را به شکل واقعی داشته باشیم و بیشتر از کشورهای اروپایی و دانشگاه های معتبر(و نه صرفا از کشورهای همسایه و دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ایران) در این جشنواره حضور داشته باشند.
دکتر ایرجی ضمن ابراز امیدواری از اینکه بنیان اولیه بین المللی شدن جشنواره ملی حرکت از دانشگاه شهید باهنر کرمان رقم بخورد گفت: انتظار ما این است که این کشورها نیز در جشنواره های خود دانشجویان ما را دعوت کنند. ما نیاز داریم دانشگاه هایمان بین المللی شوند و در فضای عمومی و علمی جهان، دانشگاه ها و توانمندی های خود را معرفی کنیم و یکی از این فرصت ها همین جشنواره حرکت است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: امیدواریم بخش فن بازار در بخش ارتباط با صنعت که در جشنواره هشتم در مشهد مطرح شد، در اینجا با شدت و قوت بیشتری اجرا شود.
دکتر ایرجی با بیان اینکه در بخش انجمن های علمی در وزارت علوم به سمت اتحادیه های انجمن های علمی رشته های مختلف پیش می رویم و تاکنون بیش از 23 مورداتحادیه انجمن های علمی شکل گرفته است؛ تصریح کرد: تعهد قبلی این بود تا پایان سال 94، 30 اتحادیه را ثبت کنیم که تعداد آنها رو به افزایش است.
وی در مورد عملکرد اتحادیه ها گفت: با توجه به اینکه خواسته های دانشجویان فعال در انجمن های علمی توسط اتحادیه ها در سطح کشور مطرح می شود، می توان از این اتحادیه ها به نفع انجمن های علمی استفاده کرد. 
وی با اشاره به زمینه بروز و ظهور اتحادیه ها در جشنواره حرکت گفت: ارتباط بین "دانشگاه و صنعت" و "دانشگاه و جامعه" توسط انجمن های علمی در حال ایجاد است و به واسطه این اتحادیه ها شاهد تحقق بیشتر این ارتباط خواهیم بود. انجمن های علمی دانشجویی می توانند به عنوان یکی از فعالیت های موثر دانشجویی به خواسته های تعداد کثیری از دانشجویان که دارای افکار خلاقانه، ابتکارات و ابداعات هستند، پاسخ دهند تا این دانشجویان از این طریق بتوانند در کشور، دانشگاه و صنعت مطرح شوند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: کادر اجرایی و بدنه اجرایی که می تواند در جشنواره مؤثر باشد و آن را از جشنواره های سال های قبل متمایز کند، فعالین انجمن های علمی هستند. همچنین جشنواره حرکت دارای اثرات متقابلی است و می تواند تحرک دانشجویی را در بخش های انجمن علمی در دانشگاه شهید باهنر افزایش دهد.
دکتر ایرجی در پاسخ به سؤال یکی از دبیران انجمن های علمی دانشجویی در مورد نحوه انتخاب پوستر گفت: با توجه به اینکه جشنواره حرکت یک جشنوار ملی است، معمولا در انتخاب و طراحی پوسترهای ملی با همه دانشگاه ها مشورت می شود تا هم از این طریق شاهد مشارکت بیشتر بخش دانشجویی باشیم و هم یک فعالیت تبلیغی انجام داده باشیم. در این زمینه حدود 360 پوستر از دانشگاه های مختلف دریافت شد و پس از بررسی، 3 پوستر برگزیده و 1 پوستر نهایی شد.
وی همچنین در پاسخ به سؤال یکی دیگر از دبیران، دلیل حذف بخش پژوهشی از انجمن های علمی را در نظر گرفتن بخش پژوهشی برای اتحادیه ها بیان کرد. زیرا اتحادیه ها نهادهای برنامه ریز و سیاستگذار هستند و نمایندگان واقعی انجمن های علمی می توانند از طریق این اتحادیه ها شکل بگیرند. همچنین اتحادیه ها می توانند ارتباط بین صنعت، دانشگاه و انجمن های علمی را تسهیل کنند.
پس از پایان نشست خبری، اعضای جلسه با حضور در محل دبیرخانه نهمین جشنواره ملی حرکت آن را رسما افتتاح کردند و پس از آن جلسه پرسش و پاسخ بین دبیران انجمن های علمی و مسئولان فرهنگی وزارت علوم و دانشگاه شهید با هنر کرمان برگزار شد.
گفتنی است نهمین جشنواره ملی حرکت در تاریخ 3 تا 5 مهرماه 95 به میزبانی دانشگاه شهید باهنرکرمان برگزار خواهد شد.