دکتر هاشمی در افتتاحیه جشنواره حرکت در جمع خبرنگاران گفت: آثار رسیده به جشنواره حرکت نسبت به دوره قبل رشد 25درصدی داشته است

 

نهمین جشنواره ملی حرکت سوم مهرماه با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ صبح شنبه سوم مهر نهمین جشنواره ملی حرکت با حضور دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، فضل‌الله ایرجی‌کجوری مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم، دکتر طاهر، رئیس دانشگاه شهید با هنرکرمان و انجمن های علمی دانشگاه های مختلف افتتاح شد.

دکتر سیدضیا هاشمی در حاشیه این جشنواره گفت: نهمین جشنواره حرکت در کرمان برای ما چند ویژگی دارد؛ اولا که چهارمین جشنواره ملی است که در این دولت و در طول سه سال گذشته برگزار می شود و این نشان از اهتمام به حرکت در مجموعه وزارت علوم و معاونت فرهنگی است. ما در کمتر از سه سال گذشته جشنواره هفتم، هشتم و امسال نهم را برگزار کردیم.

وی ادامه داد: در حالی که قاعدتا باید هر سال یک جشنواره برگزار می شد و اهتمام همکاران ما باعث شده است که فاصله برگزاری دو جشنواره کمتر از یک سال باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم یادآور شد: جشنواره حرکت ویژگی شاخصی که دارد این است که فرصتی برای انجمن های علمی برتر ایجاد می کند که از سراسر کشور و دور هم جمع شوند و فرصتی برای تبادل تجربیات به وجود می آید و آثار آنها عرضه می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم یادآور شد: نهمین جشنواره حرکت ویژگی هایی دارد که بعضی از آنها دعوت از گروه های علمی خارجی است تا در این جشنواره شرکت کنند و در حال حاضر چند نمونه را داریم. البته در جشنواره هشتم نیز گروه هایی را داشتیم ولی امسال گروه‌های خارجی در این جشنواره وسیع تر شده‌اند.

وی ادامه داد: تعدادی از انجمن های وزارت بهداشت نیز در این جشنواره شرکت کردند و ما امیدواریم در سال های آینده در سطح وسیع تری حضور آنها را شاهد باشیم.

دکتر هاشمی ادامه داد: همچنین ضریب دقت داوری ها در این دوره بسیار افزایش پیدا کرده است و تعداد داوران بیش از دو برابر شده است و همچنین آثار ارائه شده ۲۵ درصد در این دوره رشد داشته است.

وی ادامه داد: هر سال در این جشنواره شاهد هیجان و انگیزه بیشتری هستیم و ما وقتی این جشنواره ها را می‌بینیم نسبت به آینده امیدوارتر می شویم. اینها نشان می دهد نسلی از جوانان ما که در دانشگاه شکل می‌گیرند و تربیت می شوند این ظرفیت را دارند که آینده‌ای درخشان از نظر صنعت، تکنولوژی و هم فرهنگی و اجتماعی بسازند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: این مساله باعث می شود که مسئولان اعتماد بیشتری به دانشجویان پیدا کنند و توانمندی آنها را ببینند و نگاه های بدبینانه که فقط بر روی حواشی دست می گذارد از بین برود و فضا برای همدلی، مشارکت و هم‌افزایی آماده شود.

وی در پاسخ به این سوال که در بازدید از غرفه های دانشجویی بیشتر درخواست دانشجویان در چه زمینه‌ای بود، گفت: در بازدید از غرفه ها درخواست های دانشجویان بیشتر بر افزایش حمایت های مالی و فراهم کردن امکانات بود که البته دانشجویان حق هم دارند. امسال سعی کردیم میزان حمایت‌مان را بیشتر کنیم اما چون فعالیت انجمن ها زیاد شده است باز هم این امکانات جوابگو نیست.

وی ادامه داد: به عبارتی آنقدر ظرفیت ها و استعدادها زیاد شده است که هر چه بیشتر امکانات در اختیار آنها باشد استعدادهای بیشتری نیز شکوفا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به طور مرتب خلاقیت ها و نوآوری‌ها در میان دانشجویان وجود دارد که هر چه بیشتر بودجه و امکانات در اختیار این دانشجویان قرار گیرد نتیجه بهتری را نیز مشاهده خواهیم کرد و ما تلاش می‌کنیم تا آنجا که مقدور است حمایت های خود را افزایش دهیم.