رويکرد دين محور و عقلانيت محور، دو رکن کافي براي بالندگي مضاعف در جامعه دانشگاهي است

dr.mirzaei

دکتر حسین میرزایی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در حوزه فرهنگی و اجتماعی ما دو رویکرد عقلانیت و ایمان دینی را مدنظر داریم و معتقدیم رویکرد دین محور و عقلانیت محور دو رکن کافی برای بالندگی مضاعف در جامعه دانشگاهی است.

 

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر میرزایی در نشست خبری پیرامون ششمین جشنواره ملی حرکت که در محل این وزارتخانه برگزار شد گفت: رویکرد ما در این دوره، رویکرد ایجابی است و قائل به این هستیم که فعالیت ها در این حوزه در چارچوب قوانین اجازه فعالیت دارند و نظارت بر این حوزه نیز براساس قانون صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: این رویکرد ایجابی در چارچوب قانون خواهد بود چرا که فعالیت های ایجابی که در چارچوب قانون نباشند، مشکلات خود را خواهند داشت.

دکتر میرزایی در خصوص نگاه مدیریت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به گروه ها و تشکل ها گفت: یکی از استراتژی ها رویکرد گفت و گو محور بین تشکل هاست چرا که از نظر ما از مشکلات گروه ها و تشکل ها نداشتن اتصال این فعالیت ها و نبود فعالیت های جمعی است و ما در بحث های علمی و تشکل های فرهنگی از فعالیت های جمعی و گروهی حمایت می کنیم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اعلام داشت: هفتاد درصد فعالیت های تشکل ها در فضای دانشجویی با هم همسو است و امکان برگزاری مشترک این نشست ها وجود دارد و ما معتقدیم بسیاری از اختلاف سلیقه ها به خاطر عدم گفت و گو است و این عدم گفت و گو سوء تفاهم ها و مشکلات بسیاری را ایجاد می کند.

وی با اشاره به توصیه معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مبنی بر تشکیل اتاق فکر معاونان فرهنگی در دانشگاه ها گفت: در این اتاق فکرها هم از اساتید و هم از صاحب نظران و هم از فعالان حوزه فرهنگی استفاده خواهد شد و از آنجایی که سیاست گذاری وزارت علوم، سیاست گذاری های کلان است امیدواریم با کمک اتاق های فکر، هر دانشگاه متناسب با اقتضائات خود به فعالیت های علمی و فرهنگی بپردازد.

دکتر میرزایی ادامه داد: خروجی دانشگاه ها برحسب نوع و سطح آنها متفاوت خواهد بود و در مباحث مختلف از جمله کرسی های آزاد اندیشی دانشگاههای مختلف به فراخور رشته ها و نیازهای خود متفاوت هم ظاهر می شوند و انتظارمان از دانشگاه هایی که تخصصی هستند، در حوزه های مرتبط، انتظاراتی در سطح عالی است.

 وی افزود: در مباحث علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی، تهران و شهید بهشتی و برخی دانشگاه های شهرستان ها که در این حوزه ها فعالیتهای ارزشمندی دارند از قطب های مهمی هستند که می توانند در این بحث کمک کنند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در خاتمه گفت: ما در کل کشور در انجام فعالیت جمعی مشکل داریم و اگر این مشکل قرار است جایی تقلیل پیدا کند آنجا حوزه جامعه نخبگان است چرا که تمرین کار جمعی در دانشگاه ها می تواند مقدمه ای برای حل این مشکل در حوزه عمومی باشد و اگر این امر در دانشگاه رخ ندهد بعید است در حوزه عمومی نیز عملی شود.